Tahokov – kombinace designu a praktičnosti
Termín tahokov spoustu lidí vůbec nezná. Přitom se jedná o materiál, na který lze narazit prakticky kdekoliv a jeho obliba konstantně roste.
Co to je tahokov?
Jedná se o kovový materiál, který vzniká nastřižením a následně protažením plechu. Díky tomuto procesu vzniká perforovaný plech zvaný tahokov. Prakticky se jedná o hustou kovovou mříž. Plech může být z oceli, hliníku, mědi, cortenu a dalších kovů.
Ačkoliv dnes působí velmi moderně a používá se dokonce jako designový prvek fasád, tahokov není žádnou novinkou. Byl patentován před 140 lety v Anglii. Větší tradici má v západních zemích. Z důvodu dlouholeté politické izolace je v Česku zatím méně zažitý.
Symetrická i asymetrická oka
Oka tahokovu mohou být různě velká, mohou mít různé tvary a nemusí být nutně symetrická. Vše záleží na způsobu nastřižení plechu. Možností, jak bude finální plech vypadat, je tak opravdu mnoho.
Na co se používá?
Jak již bylo naznačeno, využití tahokovu je opravdu široké. Použít jej lze například pro výrobu venkovního nábytku, oplocení, nášlapy schodů, přístřešky, různé předěly atd. Používá se zkrátka tam, kde jsou obvykle jiné perforované materiály, svařované mříže nebo plné plechy.
Výhody
Nižší váha
Díky okům je tahokov lehčí než plný plech, přičemž na pevnosti výrazně neztrácí. Právě díky své nižší váze se používá tam, kde je potřeba velká pevnost, ale zároveň je vhodné, aby byl materiál relativně lehký. Příkladem takového využití jsou rampy u automobilů nebo schody.
Šetření materiálu
Díky technologii výroby tahokovu dochází také k šetření vstupní suroviny. Ušetřit je možné i více než 50 % kovu. Z jednoho plného plechu tak mohou vzniknout více než 2 plechy. Výroba tahokovu je navíc bezodpadová, což se může projevit i na příznivější ceně.
Protiskluzový
Díky 3D okům může být tahokov protiskluzový. Právě proto je tolik oblíbený pro výrobu venkovních schodišť, pro které si lze jen stěží představit vhodnější materiál.
Životnost
Přestože tahokov vzniká nastřižením plného plechu, rozhodně neztrácí na životnosti. Naopak životnost může mít dokonce delší. Nedrží se na něm totiž tolik vody a sněhu. Na rozdíl od svařovaných výrobků se na tahokovu zkrátka téměř nemá co pokazit.
Prodyšnost
Prodyšnost je u tahokovu velkou výhodou. Stává se tak ideálním materiálem tam, kde je nutná ochrana a zároveň cirkulace vzduchu. Tahokovem se tak oplášťují garážová stání, plynová zařízení, kompresorové jednotky atd. Cirkulace vzduchu se hodí také u plotu. Při silnějších poryvech je tímto chráněn od vyvrácení.
Design
Mimo spousty praktických vlastností je tahokov vnímán také jako designový prvek. Téměř vždy tak plní dvojí roli – design a praktičnost. Právě proto je využíván k opláštění budov nebo pro výrobu venkovního designového nábytku.